Liberalo tribūna (by PiEi)

liberalios Lietuvos vizija

Piliečių aktyvumas: Lietuva ir Viskonsinas 0

by


2011-11-29

Pilietinė visuomenė

JAV Viskonsino valstijoje aktyvistai siekdami gubernatoriaus Scott Walker nuvertimo per 12 dienų surinko 300 tūkst. parašų po peticija.

Tam, kad galėtumėte susidaryti aiškesnį vaizdą reikia trumpai pristatyti pačią valstiją. Viskonsino valstija yra JAV šiaurėje, į vakarus nuo Mičigano ežero, valstijos plotas 3 kartus didesnis už Lietuvos, gyventojų skaičius 5,6 mln., valstijos sostinė – Milwaukee miestas (~600 tūkst. gyventojų). Parašus rinko apie 20 tūkst. savanorių. Peticijos iniciatoriai privalo per 60 dienų turi surinkti per 550 tūkst. parašų. Tačiau iniciatoriai yra užsibrėžę surinkti ~750 tūkst. parašų, kad būtų užtikrinti, kad atmetus negaliojančius parašus (jų ir Lietuvoje pasitaiko) S.Walker būtų atstatydintas.

Ne taip seniai Lietuvoje virė diskusija dėl būtinybės prailginti prašų rinkimo terminą referendumui, nes dabartinis 3 mėnesių terminas neva yra per trumpas. Pasirodo, nei reikalingų parašų skaičius, nei terminas nėra kliūtis demokratiniam procesui. Nemanau, kad Lietuvoje turėtume taikyti lengvatines sąlygas vos panorėjus keisti šalies Konstituciją. Viskonsino pavyzdys puikiai iliustruoja, kad bendro tikslo siekiančiai pilietinei visuomenei nėra sunku įgyvendinti savo užsibrėžtus tikslus. Nesugebanti ar nenorinti mobilizuotis visuomenės dalis neturėtų gauti galimybės “praslysti” pro vis mažesnius reikalavimus. Tokiu keliu eidami galime atverti kelią gerai organizuotai mažumai destabilizuoti valstybę.

A.Paulausko vadovaujama “Naujoji sąjunga” 2010 metų pradžioje bandė surinkti 300 tūkst. parašų referendumui dėl Seimo paleidimo tvarkos pakeitimo. R.Paulauskas siekė, kad Seimas piliečių iniciatyva galėtų būti paleidžiamas Respublikos Prezidento. Reikiamo parašų kiekio surinkti nepavyko. A.Paulauskas dėl to kaltino valstybės ir savivaldybių institucijas bei reikalavimus pateikti neva perteklinę informaciją. Man regis kur kas didesnės iniciatorių problemos buvo nekokia jų reputacija, piliečių palaikymo nebuvimas ir prasta organizacija. Referendumą buvo bandoma išnaudoti kaip “Naujosios sąjungos” reklaminę kampaniją.

Apie Viskonsiną.
Apie respublikonų gubernatorių S.Walker.
Peticijos iniciatorių “Jungtinio Viskonsino” tinklapis ir facebook puslapis.
Apie A.Paulausko inicijuotą referendumą galite pasiskaityti čia ir čia.